Kalça kireçlenmesi daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi birden fazla nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. Kalça ekleminde meydana gelen sorunlar iyi tetkik edilmeli ve sorunun tam olarak nereden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Bel ağrıları ile özellikle karıştırılan kalça ağrıları bazen yanıltıcı olabilmektedir. Bu durumdan korunmanın yolu tetkiklerin titizlikle yapılmasıdır.

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Kalça eklemi tedavisinde ameliyat tercihi doktor ve hastanın karar vereceği bir durumdur. Bu noktada önemli olan ağrıların ne kadar şiddetli olduğu, hareket kısıtlılığı gibi hastalığın gündelik aksiyonlara ne kadar engel olduğudur. Tedavinin başlangıç aşamasında ağrı kesici, kıkırdağın devamlılığını sağlamaya yardımcı takviye ilaçlar, hasta eğer kilolu ise kilo kontrolü, gündelik hayatın tekrar düzenlenmesi ve fizik tedavi ağrıları ve kireçlenmenin ilerlemesini kontrol altına alma konusunda yardımcı olabilecek çözümlerdir.

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı

Kalça eklemi kireçlenmesi başlangıç tedavileri ile engellenemediyse veya bu tedaviler sorunu çözmeye yeterli olmayacaksa cerrahi işlem tercih edilmektedir. Bunlardan ilki uyluk kemiğinin aşınmaya bağlı bölgesinde varsa açısal problemler düzeltilerek veyahut kıkırdağın sağlam kısmının eklemi çevrelemesi sağlanması bu tedaviye cevap verebilecek nitelikte olan hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir.

Kalça kireçlenmesinin diğer bir cerrahi müdahalesi ise kalça protezi veya total kalça protezi ameliyatıdır. Kireçlenmenin veya kıkırdağın erimesini sona erdirmek ve hastanın konforlu bir hayat yaşaması için günümüzde sık tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde artık işlevini yerine getiremeyen eklemin yerine yapay bir eklem takılarak hastalık büyük oranda tedavi edilmektedir. Kalça protezi ameliyatlarında %90’ın üzerinde bir başarı oranı mevcuttur diyebiliriz.